Biz Kimiz

 STM'nin kuruluş yılı olan 1999 yılında problemsiz bir film çekebilmek mümkün değildi.

 
Hemen her şey eski teknoloji ile devam ediyordu. Güvenilir olmayan alt yapı alet ve edavatları biz çalışanlar çok uğraşmamıza rağmen değiştirilemedi. Malzemeleri her gün bindirmek ve indirmek zorunda olduğumuz kamyonlar bir türlü modernleşemedi. Dene bilir ki sadece kamyonların ilkelliğinden dolayı bir ışıkçının 2 saatlik enerjisi boşa gidiyordu. Keza enerji kaynaklarımız, yani kullanılabilir jeneratörler Türkiye'de 3 adet idi. Galaksi ışık, Can Film ve Platform. Bunlar ise oldukça sesli idi. Bu gün hemen her sette kullanılan flourescent (kinoflo) vb ışıklar hiç yoktu! 18 kw yoktu! 20 kw yoktu! Dinolight'lar yoktu! 12 kw bir ışığı enerjiyi aldığın yerden itibaren 100 metre ileride kullanılamazdı! Ona göre kablo sistemi yoktu! En küçük 16 amp enerji kabloları bir türlü 3 telli topraklamalı olamıyordu!
 
Tabi ki en büyük yoklardan birisi de biz çalışanların ne sigortası, ne vergisi, ne herhangi bir kaydı, ve ne de geleceği vardı. Bütün bu yoklar parasızlığa değil bilgisizliğe dayanıyordu yapmamız gereken bir tek şey vardı! Bir şirket kurmak. Aslında bütün bu problemleri daha da önceleri sinema emekçileri içinde bir çok kez tartiştık ve bir kooperatif örgütlenmesinin ugraşını verdik fakat başaramadık.
 
Şirketi kim ile kuracaktık? Tabi ki devamlı birlikte çalıştığımız arkadaşlar ile. Ali Salim Yaşar, Durmuş Demirezen, Feramuz Tuna, Murat Münüklü. Bu ekibe o zamanlar ışık malzemesi kiraya veren arkadaşımız Ali Gündoğdu da katıldı ve 5 kişi olduk.
 
1999 yılında STM'yi kurduk. İlk aldığımız malzeme kinoflo ve 210 kw jeneratör oldu ve kendimizi STM üzerinden sigorta yaptık 
(gelisme sürecimiz halen devam ediyor sitede gelişmeleri görebilmeniz mümkün)
. Bu süreçte ayak uyduramayan (uyum sağlayamayan) arkadaşlarımız Ali Gündoğdu ve Murat Münüklü şirketden ayrıldılar, buna da üzgünüz. STM'ye belirli bir zaman için verdikleri omuz'a teşekkür ediyoruz.
 
Teknik olarak yeterli olmadığımız zamanlar da teknik olarak bize yardım eden Galaksi'ye ve Orion'a da çok teşekkür ediyoruz.
 Bundan sonra ki çalışmalarımızda herkese yardım etmeyi ve herkesten yardım almayı sürdüreceğiz.
 STM'nin faaliyet alanları ile ilgili herkesin düşünce ve önerilerini bekliyoruz.
 
Saygılarımızla.
Kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz!